ابزارهاي خوشنويسي

خوشنويسي،آموزش خوشنويسي با خودكار ، آموزش خوشنويسي با قلم ني ، فيلم رايگان آموزش خوشنويسي ، كتاب آموزش خوشنويسي

ابزارهاي خوشنويسي

۲,۷۸۶ بازديد

ابزارهاي خوشنويسي

وسايل و ابزار خوشنويسي در خلق يك اثر مطلوب بسيار موثرند. ابزار خوب مشوق هنرمند در ادامه كار و پيشرفت اوست. ابزار مهم و اصلي خوشنويسي عبارتند از:
قلم‌ني نوع مرغوب آن از ني‌هاي دزفولي (براي قلم‌هاي رير و متوسط) يا ني خيزران (براي درشت‌نويسي) تهيه مي‌شود.
كاغذ كه در گذشته به صورت دستي ساخته مي‌شد و مراحل توليد و پرداخت پيچيده‌اي داشت. امروزه كاغذهاي گلاسه، به‌ويژه گلاسهٔ مات، براي نوشتن مناسب‌ترند.
مركب كه بايد مخصوص خوشنويسي باشد. بيش از همه مركب مشكي و پس از آن قهوه‌اي كاربرد دارد. براي كارايي بهتر و بيشتر مي‌توان چند قطره آب مقطر يا گلاب را به مركب و ليقه اضافه كرد. اينكار موجب جذب بيشتر مركب بر روي قلم مي‌شود و براي اجراي بهترِ حروف كشيده بسيار مؤثر است.
افزون بر آن از وسايل خوشنويسي مي‌توان به ابزار زير اشاره كرد:

دوات، ليقه، قلمتراش، قط‌زن، سنگ تيزكن قلمتراش، قلمدان، زيرمشق از نوع فوم و يا چرمي، مِسطره، ابزار به‌هم زدن ليقه و مركب، قاشق مخصوص آب ريختن در دوات يا قطره چكان.

علت پيدايش ابزارهاي خوشنويسي
وقتي ترسيم مقاصد تا اندازه‌اي روشن شد بشكل تصوير برخوردند- زيرا براي ترسيم يك مطلب كوچكي مدتها وقت لازم داشت مثلاً حجار بايد تخته سنگ را بتراشد و بعد مطلب را روي آن حجاري كند و سپس براي طرف فرستاده شود اين بود كه به فكر افتادند كه بجاي حجاري و نقاري ترسيم كنند و براي رفع اين نيازمندي باين نكته پي بردند كه رنگي بسازند كه با آن رنگ حروف را بنويسند بعد از مطالعات زياد و رنگهاي سبز و قرمز و آبي را از عصاره برگهاي درختان و بوته‌ها بدست آوردند و به جاي تيشه از چوب قلم تراشيدند و به جاي تخته سنگ برگ پاپيروس را مورد استفاده قرار دادند و مكاتبات آموزش خوشنويسي سر و صورتي پيدا كرد تا به صورت امروزي رسيد.

تا كنون نظري ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در رویا بلاگ ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.